Ścieżka nawigacji

Edukacja z ZUS - aktualności

Uczniowie - eksperci

Chcąc wygrać w piątkowym (24.04) finale ogólnopolskiego konkursu wiedzy "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych" należało prawidłowo odpowiedzieć na jak największą liczbę pytań z wszystkich 44, które padły. A pytania łatwe nie były.

- Wiedza, którą trzeba się było wykazać, była w niektórych momentach wiedzą iście specjalistyczną, ekspercką - ocenia Elżbieta Łopacińska, pełniąca obowiązki prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Do finałowej walki uczniów zagrzewał Marek Bucior, wiceminister pracy i polityki społecznej i przewodniczący Rady Nadzorczej ZUS. Powodzenia, w przesłanym liście, życzyła również Irena Wóycicka, minister w Kancelarii Prezydenta RP.

Pytania, z którymi zmierzyło się 16 najlepszych zespołów szkół ponadgimnazjalnych w kraju, były pytaniami zarówno czysto teoretycznymi, jak i praktycznymi, w ramach których trzeba było rozwiązać zadania związane m.in. ze zbiegiem prawa do ubezpieczeń społecznych.

- Taka wiedza jest potrzebna w naszym codziennym życiu. Trzeba przecież wiedzieć, jakie składki musi opłacać za nas pracodawca, a jakie my musimy opłacać gdybyśmy zechcieli założyć firmę - mówi Aleksandra Walkiewicz ze zwycięskiego Zespołu Szkół Ekonomicznych w Radomiu.

Do ostatniej finałowej tury wraz z ZSE w Radomiu dotarły zespoły: I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie, Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Grybowie oraz Technikum Ekonomiczne w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Oskara Langego w Chorzowie. I właśnie w tej kolejności zakończyły rywalizację.

Konkurs wiedzy "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych", w którym wystartowało w sumie aż 11 015 uczniów z 328 szkół, to zwieńczenie trwającego od 2013 r. projektu edukacyjnego "Lekcje z ZUS", w ramach którego młodzież szkół ponadgimnazjalnych zgłębia wiedzę o ubezpieczeniach społecznych. Dotychczas w projekcie wzięło udział ok. 1 tys. szkół i kilkadziesiąt tysięcy uczniów.

Zwycięzcom konkursu wiedzy "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych", a także wszystkim finalistom konkursu serdecznie gratulujemy. Wszystkich, którzy chcą się wykazać wiedzą o ubezpieczeniach społecznych, zapraszamy do kolejnej edycji konkursu w następnym roku szkolnym.