Breadcrumb

Aktualności

Informacja o rozliczeniach na kontach płatników składek za 2024 r.

Płatnik, który rozliczał i wpłacał składki w 2024 r., otrzyma informację, czy na jego koncie w ZUS jest nadpłata, niedopłata, czy też saldo zerowe. Podamy również, jaką kwotę płatnik wpłacił w 2024 r. i na jakie należności rozliczyliśmy te wpłaty. Płatnicy, którzy spłacają zadłużenie w ratach, otrzymają informację, jaka kwota pozostała jeszcze do spłaty.

Niedopłatę trzeba jak najszybciej uregulować

Płatnik składek, na którego koncie jest niedopłata, powinien jak najszybciej ją uregulować. Może to zrobić w ratach. Płatników, którzy nie są w stanie jednorazowo spłacić zadłużenia, zachęcamy do złożenia wniosków o rozłożenie należności na raty.

Więcej informacji na ten temat udzieli doradca ds. ulg i umorzeń. Przedstawi on najkorzystniejsze warunki spłaty zadłużenia, pomoże wypełnić wniosek i skompletować niezbędne dokumenty. Z doradcą można skontaktować się telefonicznie pod specjalnym numerem albo można umówić się na e-wizytę.

Aby spłacić niewielkie zaległości, można powiększyć bieżącą wpłatę o wysokość niedopłaty wraz z naliczonymi odsetkami za zwłokę. Odsetki można obliczyć w kalkulatorze odsetkowym.

Nadpłatę można odliczyć od bieżących składek

Płatnik składek może:

  • przeznaczyć nadpłatę na rozliczenie bieżących składek albo
  • zwrócić się do ZUS z wnioskiem o jej zwrot.

Aby rozliczyć nadpłatę na bieżące składki, płatnik może pomniejszyć o nią wpłatę w najbliższym terminie płatności składek. Aby otrzymać zwrot od ZUS, należy złożyć wniosek (na formularzu RZS-P). Nadpłatę zwrócimy wyłącznie na numer rachunku bankowego, który jest zapisany na koncie płatnika w ZUS.

Ważne!
​​​​​​​W informacjach, które otrzymują obecnie płatnicy składek, uwzględniamy deklaracje rozliczeniowe albo opłacone składki, które zostały zapisane na kontach płatników do 31 grudnia 2024 r. Jeżeli płatnik korygował dokumenty rozliczeniowe albo wpłacał składki po tej dacie, to aktualne saldo konta może sprawdzić na swoim profilu na PUE/eZUS.