Praca w jednym państwie członkowskim i działalność na własny rachunek w innym państwie członkowskim
10 April 2018
Jeśli pracujesz w jednym państwie członkowskim, a działalność prowadzisz w drugim, to będziesz ubezpieczony w tym państwie, w którym pracujesz.
WAŻNE: Zasady, według których ustala się ubezpieczenie w przypadku prowadzenia działalności i wykonywania pracy u kilku pracodawców, w dwóch lub w kilku państwach członkowskich, znajdziesz w artykule: Wykonywanie pracy w dwóch lub w kilku państwach członkowskich.
Ustalanie, w którym państwie będzie ubezpieczona osoba, która jest aktywna zawodowo w dwóch lub w kilku państwach członkowskich.
Jeśli pracujesz i prowadzisz działalność w przynajmniej dwóch państwach członkowskich, to poinformuj o tym instytucję ubezpieczeniową państwa, w którym mieszkasz.
Instytucja ta ustali, w którym państwie będziesz ubezpieczony i poinformuje o tym instytucje państw członkowskich, w których pracujesz lub prowadzisz działalność. Jeśli żadna z tych instytucji nie zgłosi wątpliwości ani sprzeciwu w ciągu dwóch miesięcy, ustalenie to stanie się ostateczne.
Przykład:
Pani Matylda mieszka w Polsce i prowadzi działalność w Polsce, a jednocześnie pracuje w Niemczech jako pracownik w firmie, która ma tam swoją siedzibę. Ponieważ pani Matylda mieszka w Polsce, powinna poinformować oddział ZUS o swojej sytuacji. Nasza placówka ustali, w którym państwie pani Matylda będzie ubezpieczona.
W tym przypadku pani Matylda będzie ubezpieczona w Niemczech,
ponieważ to tam wykonuje pracę najemną. Instytucja niemiecka będzie
zatem właściwa do ewentualnego potwierdzenia zaświadczenia A1.
WAŻNE: Przy ustalaniu państwa, w którym będziesz
ubezpieczony, nie bierzemy pod uwagę pracy marginalnej.
Więcej na ten temat dowiesz się z artykułów:
- Prowadzenie działalności gospodarczej w kilku państwach członkowskich
- Wykonywanie pracy w dwóch lub w kilku państwach członkowskich
Podstawa prawna
Art. 13 ust. 3 (oraz art. 13 ust. 1) rozporządzenia 883/2004
Art. 16 rozporządzenia 987/2009