Ustanie prawa do renty oznacza, że nie masz już dalszych uprawnień do tego świadczenia, gdyż np. upłynął okres na jaki była przyznana Twoja renta i nie zgłosiłeś wniosku o jej ponowne ustalenie, albo lekarz orzecznik ZUS/komisja lekarska ZUS uznali, że jesteś zdolny do pracy.
Prawo do świadczenia przedemerytalnego, będzie Ci przysługiwać jeżeli spełnisz warunki wspólne, wymienione powyżej oraz:
- zarejestrowałeś się we właściwym powiatowym urzędzie pracy w ciągu 30 dni od dnia ustania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy pobieranej nieprzerwanie przez okres co najmniej 5 lat oraz do dnia, w którym ustało prawo do renty oraz do tego dnia ukończyłeś co najmniej 55 lat - kobieta i 60 lat - mężczyzna i osiągnąłeś okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.
Dzień ustania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy to:
- pierwszy dzień miesiąca przypadający po miesiącu, do którego przysługiwała Ci renta lub,
- dzień określony w decyzji ZUS, jeżeli prawo ustało z innej przyczyny niż upływ okresu, na jaki przyznaliśmy rentę.
Ważne! Określenie tej daty jest ważne, gdyż od niej zależy ustalenie 30 dniowego terminu, żeby zarejestrować się w urzędzie pracy.
Warunek terminowego zarejestrowania się spełnisz także gdy zarejestrujesz się w urzędzie pracy w ciągu 30 dni od otrzymania decyzji odmawiającej renty na dalszy okres. Dotyczy to sytuacji w której wniosek o przyznanie renty na dalszy okres złożyłeś nie później niż w miesiącu, od którego ustała Twoja renta.
Przykład 1
Pan Janusz był uprawniony do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy do 31 grudnia 2017 r. Przed upływem tego terminu, złożył wniosek o kontynuowanie uprawnień do renty. 7 marca 2018 r. komisja lekarska ZUS - po rozpatrzeniu sprzeciwu od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS - ustaliła, że pan Janusz jest zdolny do pracy. Decyzję o odmowie prawa do renty wydaliśmy 15 marca 2018 r. Pan Janusz zarejestrował się w urzędzie pracy 17 marca 2018 r. a więc po upływie 30 dni od daty ustania prawa do renty. Wymagany termin został jednak zachowany, ponieważ pan Janusz zarejestrował się w urzędzie pracy w ciągu 30 dni od daty otrzymania naszej decyzji.
Ważne! Nie przyznamy Ci świadczenia przedemerytalnego jeśli w okresie uprawnienia do renty nie pobierałeś tego świadczenia nieprzerwanie przez 5 lat, ponieważ np. przez jakiś okres osiągałeś przychód przekraczający 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, a więc prawo do renty było zawieszone.
Przykład 2
Pani Anna 15 lutego 2018 r. zgłosiła wniosek o świadczenie przedemerytalne. W okresie od 1 listopada 2007 r. do 31 października 2017 r. była uprawniona do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Od 1 stycznia 2008 r. do 31 grudnia 2012 r. Pani Anna pracowała i osiągała przychód powodujący zawieszenie prawa do renty. Z tego powodu przez 6 lat nie pobierała tego świadczenia. Nie możemy przyznać Pani Annie świadczenia przedemerytalnego, ponieważ nie spełniła ona warunku nieprzerwanego pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy przez okres co najmniej 5 lat.
Ważne! Nie przyznamy Ci świadczenia przedemerytalnego jeśli jesteś uprawniony do renty i zgłosiłeś wniosek o jej zawieszenie. W tym przypadku nie następuje ustanie prawa do renty, a jedynie - wskutek Twojego wniosku - wstrzymana jest jej wypłata.