Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jest przychód – w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tą ustawą za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. Zatem jeżeli pracownikowi pracodawca nie przekaże na rachunek bankowy lub nie wypłaci pieniędzy, ani nie zrealizuje świadczeń w naturze, których wartość można wyrazić w pieniądzu to zarówno teraz, jak i biorąc pod uwagę projektowane przepisy, nie można mówić o podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.
Upublicznimy standard techniczny i inne wymogi dotyczące przekazywania danych w jednolitym pliku ubezpieczeniowym. Mamy nadzieję, że pozwoli to na komunikację z naszym system informatycznym systemów kadrowo-płacowych, które występują na polskim rynku.
Gromadzimy i przetwarzamy dane niezbędne do obsługi ubezpieczeń społecznych i realizacji innych zadań zleconych nam przez państwo. Dlatego z ustaw wynika zezwolenie na gromadzenie i przetwarzanie tych danych. Lista podmiotów i zakres spraw, które upoważniają do dostępu do indywidualnych danych gromadzonych w ZUS, jest ograniczona. Przykładamy szczególną wagę do ochrony danych, które gromadzimy. Służą temu zawansowane rozwiązania technologiczne i programowe, wewnętrzne procedury i surowy system kontroli ich stosowania.
W przypadku ubezpieczeń społecznych nie można mówić o gromadzeniu środków, gdyż jest to system repartycyjny. Polega on na tym, że w zamian za składki ZUS zobowiązuje się do wypłaty świadczeń, jeżeli spełnią się warunki określone w danym ubezpieczeniu (np. gdy ubezpieczony zachoruje urodzi mu się dziecko, stanie się niezdolny do pracy czy też osiągnie wiek emerytalny).
Ubezpieczenia społeczne są oparte na zasadzie solidarności. Obowiązek łącznego opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wynika wprost z przepisów prawa. Stąd też przedsiębiorca-emeryt zobowiązany jest do opłacania zarówno składki emerytalnej, jak i rentowej.
Tak, proponowane zmiany dotyczą wszystkich pracodawców, także tych zatrudniających do 20 pracowników (ubezpieczonych).
Przejmiemy na siebie obowiązki związane z określaniem schematu podlegania ubezpieczeniom, zgłoszeniem do ubezpieczeń czy wyrejestrowaniem z nich. Będziemy informowali płatników składek, o tym co zrobiliśmy. Gdy płatnik składek przekaże nam w jednolitym pliku ubezpieczeniowym dane niezbędne do tego, żeby rozliczyć składki, sprawdzimy również – na podstawie danych przekazanych przez innych płatników – czy dla ubezpieczonego nie trzeba zmienić schematu podlegania ubezpieczeniom. Płatnik otrzyma wtedy od nas aktualne dane (w tym o podleganiu ubezpieczeniom) oraz wysokość podstawy wymiaru i składek do zapłaty.
Reklamacje będzie się zgłaszać elektronicznie. Zawsze będziemy oczekiwali od płatnika składek uzasadnienia, dlaczego proponuje zmiany. Płatnik składek będzie mógł przekazać również łącznie reklamację dotyczące wielu ubezpieczonych.
Proponujemy, aby płatnicy składek przekazywali jednolity plik ubezpieczeniowy za miniony miesiąc do 5 dnia roboczego następnego miesiąca. Gdy otrzymamy jednolity plik ubezpieczeniowy, będziemy zobowiązani rozliczyć składki w ciągu pięciu dni. Poinformujemy o tym płatnika na jego profilu w PUE. Wskażemy ustaloną podstawę wymiaru i wysokość należnych składek za ubezpieczonych i łączna kwotę składek do zapłaty. Rozliczenie będzie również uwzględniało aktualne saldo konta płatnika (czyli nadpłaty lub niedopłaty składek). Płatnik składek będzie miał prawo, aby złożyć reklamację, jeżeli nie będzie się zgadzał z rozliczeniem. Dla płatników składek, którzy muszą opłacać składki za pracowników, termin płatności zostanie przesunięty na 20 dzień miesiąca.
Gdy nie otrzymamy danych o przychodzie pracownika w danym miesiącu (o składnikach jego wynagrodzenia), rozliczymy składki na podstawie danych z jednolitego pliku ubezpieczeniowego, który przekazał pracodawca, gdy zgłaszał pracownika do ubezpieczeń. Będą tam dane o wynagrodzeniu, które przysługuje pracownikowi na podstawie zawartej umowy o pracę. Na tej podstawie ustalimy z urzędu należne składki. Gdy otrzymamy właściwe informacje, skorygujemy te dane.
Zmiany będziemy wprowadzać stopniowo. Wstępny harmonogram zakłada, że zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych, zgłoszenia płatników składek i wyrejestrowania według nowych zasad będą procedowane od 1 stycznia 2023 r. Przejmiemy rozliczenia osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą od kwietnia 2023 r. W przypadku płatników składek zatrudniających:
Wprowadzone zmiany przewidują, że zaliczkę na składki odlicza się z przychodu ubezpieczonego przed potrąceniami komorniczymi. Na podstawie informacji od płatnika składek o wysokości przychodów ubezpieczonego ustalimy w następnym miesiącu kwotę należnych do zapłaty składek. Wysokość potrąceń komorniczych i kwota chroniona przed egzekucją będą obliczane po potrąceniu zaliczki na składki. Rozliczenie zaliczki (nadpłata lub niedopłata) może więc mieć wpływ na potrącenie komornicze z wynagrodzenia w następnym miesiącu.
Realizowana przez ZUS kontrola płatników składek będzie obejmować w szczególności rzetelność i prawidłowość:
Nasi inspektorzy kontroli będą mogli korzystać z informacji w przekazanych w jednolitych plikach ubezpieczeniowych.
Przewidujemy, że w jednolitym pliku ubezpieczeniowym płatnik składek będzie przekazywał m.in. informacje o urlopach, których udzielił pracownikowi (w szczególności o urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie rodzicielskim, urlopie ojcowskim czy urlopie wychowawczym). Na tej podstawie będziemy zgłaszali do ubezpieczeń i rozliczali składki za osoby na urlopach macierzyńskich i wychowawczych.
Planujemy udostępniać taką informację.
Jednym z celów programu automatyzacji rozliczeń płatników składek jest poprawa jakości danych na kontach płatników składek i ubezpieczonych. Jesteśmy głęboko przekonani, że maksymalne wykorzystanie danych z rejestrów i ewidencji wewnętrznych, wykorzystanie algorytmów kontrolujących przekazywane dane i przyspieszenie procesu wymiany danych pomiędzy klientami a ZUS, pozwoli na to, abyśmy prawidłowo ustalili schemat podlegania ubezpieczeniom i wysokości podstawy wymiaru oraz należnych składek. Uważamy, że będzie to korzystne dla wszystkich (przedsiębiorców, ubezpieczonych, świadczeniobiorców i ubezpieczyciela). W proponowanym rozwiązaniu odchodzimy od obecnego mechanizmu składania korekt przez płatników składek. Większość obowiązków przejmuje na siebie ZUS. Zamiast żądać w każdej sytuacji korekty danych, zaproponujemy od razu skorygowane zapisy i przedstawimy je na PUE. Klient będzie mógł złożyć reklamację, jeżeli uzna to za konieczne. Dziś, jeżeli toczyłoby się postępowanie, to prawomocna decyzja ZUS ostatecznie zobowiązuje płatnika do złożenia korekty dokumentów ubezpieczeniowych. Zaproponowany sposób jest łatwiejszy, formalizuje bezpośrednią interakcję z płatnikiem i wymaga uzasadnienia żądania korekty danych. Teraz część korekt jest nieuzasadniona i angażuje niepotrzebnie zasoby zarówno po stronie płatników składek, jak i ZUS.
Już obecnie sejm RP pracuje nad projektem ustawy, który przewiduje, że nie będą naliczane odsetki za zwłokę, jeżeli niedopłata składek powstała z przyczyn po stronie ZUS. To racjonalne i potrzebne, żeby wskazać w ustawie niezawinione przez płatnika składek sytuacje, w których nie będzie płacić odsetek. Zasada ta będzie obowiązywała także po wdrożeniu automatyzacji rozliczeń płatników składek.
Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jest uzyskany w danym miesiącu przychód. Ustawa przewiduje w chwili obecnej, że opłaca się składki od wypłaconych wynagrodzeń (w obu częściach, czyli finansowanych przez pracodawcę i ubezpieczonego) do 5 lub 15 dnia każdego miesiąca. Nie budzi naszych wątpliwości, że gdy płatnik składek oblicza w danym miesiącu przychód swoich ubezpieczonych, to rozlicza czas pracy, sprzedaż, realizację norm produkcji i inne czynniki, które mają wpływ na wysokość wynagrodzenia. Następnie nalicza i potrąca składki i zaliczki na podatek dochodowy, a przekazuje je do ZUS i US w następnym miesiącu. Proponowany nowy system rozliczeń przewiduje jedynie zasilenie ZUS informacjami o składnikach przychodu, które już wypłacono do końca danego miesiąca. Pozwoli to nam ustalić podstawę wymiaru składek i należne do zapłaty składki. Nie ulega zmianie zasada, że podstawą ich wymiaru jest przychód, a nie ustalane memoriałowo wynagrodzenie. Wynagrodzenia wypłacane do 10 dnia następnego miesiąca, są przychodem pracownika w miesiącu, w którym mu je wypłacono (czyli dopiero wtedy, gdy zostały postawione do jego dyspozycji i stały się przychodem). Obowiązek przekazania informacji o nich i opłacenia za nie składek, będzie dotyczył dopiero tego miesiąca, w miesiącu następnym.
Rozliczanie trzydziestokrotności nie powoduje, że ZUS zatrzymuje środki. Już dziś praktycznie na bieżąco informujemy płatników składek, kiedy przekroczono roczne ograniczenie podstawy wymiaru. Dzięki temu płatnik może skorygować dokumenty rozliczeniowe i potrącić ewentualną nadpłatę z bieżących składek, a także rozliczyć się z ubezpieczonym. Jest to jednak procedura, która angażuje czas i środki płatnika składek. Dlatego również uważamy, że powyższe rozwiązanie ograniczy koszty administracyjne pracodawców.
Już teraz płatnicy składek, którzy opłacają składki na własne ubezpieczenie, muszą złożyć deklarację rozliczeniową i opłacić należne składki do 10 dnia miesiąca (chyba że są z tego obowiązku zwolnieni). Program automatyzacji rozliczeń płatników składek przewiduje jedynie, że to ZUS rozliczy składki i przedstawi je wraz z kwotą do zapłaty płatnikowi składek opłacającemu składki na własne ubezpieczenie. W przypadku przedsiębiorcy, który rozpoczyna działalność, ZUS będzie informował o ulgach, które przysługują takiemu płatnikowi (czyli uldze na start i preferencyjnych składkach po jej zakończeniu) – na co najmniej 30 dni przed nowym okresem rozliczeniowym. Wysokość składek nie ulega więc zmianie, dlatego zmiana terminu ich opłacania nie ma uzasadnienia.
Do 5 dnia roboczego miesiąca płatnik składek będzie przekazywał do ZUS informację o składnikach wynagrodzenia wypłaconych w poprzednim miesiącu. Na tej podstawie do 10 dnia miesiąca ZUS poinformuje płatnika, jaką ustalił wysokość podstawy wymiaru składek dla każdego ubezpieczonego i ich kwotę do zapłaty. Płatnik będzie musiał je zapłacić do 20 dnia tego miesiąca. Zasada ustalania podstawy wymiaru nie ulega zmianie. Jest to przychód pracownika. Wynagrodzenia za poprzedni miesiąc wypłacane w następnym miesiącu są przychodem następnego miesiąca i informacja o nich powinna być przekazana do ZUS dopiero w kolejnym miesiącu. W tej sytuacji nie można mówić, że jakichkolwiek terminy opłacania składek zostaną przyspieszone.
Wdrożenie projektu automatyzacji rozliczeń będzie się wiązało ze zmianą modelu operacyjnego działania biur rachunkowych. Jednak nie wykroczy ona poza zakres danych, które już teraz są przetwarzane w programach kadrowo-płacowych ze względu na obsługę spraw pracowniczych, wynagrodzeń, podatków i składek. Do tego ZUS przejmie część obowiązków płatników, a także ograniczy ich odpowiedzialność za ustalanie obowiązku ubezpieczeń i podstawy wymiaru składek.
W ramach projektu przygotujemy pełne wsparcie dla płatników składek. Zorganizujemy szkolenia, udostępnimy informacje i wyjaśnienia na stronie internetowej ZUS oraz na portalu PUE. Na pytania będą też odpowiadali konsultanci z naszej infolinii. Pozwoli to wyjaśnić wątpliwości oraz przygotować się płatnikom i biurom rachunkowym do nowych zasad przekazywania danych do ZUS oraz rozliczania i opłacania składek. Zapewnimy wsparcie informatyczne przy tworzeniu i przekazywaniu jednolitego pliku ubezpieczeniowego. Zasady wynagradzania są ustalane zgodnie z przepisami prawa pracy, stąd też nie powinno budzić wątpliwości, według jakich zasad są wypłacane poszczególne składniki wynagrodzenia. Tym samym nie powinno być problemów z właściwym ich zakwalifikowaniem i wykazaniem w jednolitym pliku ubezpieczeniowym.
Zmiany będą wprowadzanie etapowo. Przewidziano również pilotaż – szczególnie w części dotyczącej przekazywania danych rozliczeniowych. Tak więc płatnicy składek będą mieli czas na to, aby przystosować się do nowych rozwiązań. Zmiany w zasadach oskładkowania umów zlecenia nie powinny więc komplikować systemu.
Proponowane obecnie rozwiązania nie przewidują zmian w zasadach przekazywania informacji i ustalania składki na ubezpieczenie wypadkowe. Aby ustalić, czy za danego pracownika należy naliczyć składkę na FEP, ZUS skorzysta z danych zgłoszeniowych przekazanych przez pracodawcę w jednolitym pliku ubezpieczeniowym. Zasady weryfikacji kwalifikowania stanowisk pracy w warunkach szczególnych i o szczególnym charakterze pozostaną bez zmian.
Przewidujemy, że jednolity plik ubezpieczeniowy (JPU) będzie uniwersalnym narzędziem komunikacji z ZUS. Projekt będzie wdrażany etapowo, tak aby wszyscy płatnicy składek mogli przygotować się do realizacji nowych zasad. Udostępnimy standardy dla danych w JPU wszystkim płatnikom, biurom rachunkowym i wytwórcom oprogramowania kadrowo-płacowego.
Postępowanie reklamacyjne ma być maksymalnie uproszczone i zelektronizowane. Decyzja ma być wydawana jedynie w przypadku rozstrzygnięcia negatywnego dla zgłaszającego, tak aby zapewnić mu możliwość skorzystania z drogi sądowej. Ubezpieczeni nadal w pierwszej kolejności powinni się kierować do płatników składek, aby wyjaśnić wątpliwości dotyczące danych przekazanych do ZUS. Tryb reklamacyjny przyjęty w obszarze ustalania obowiązku ubezpieczeń, podstawy wymiaru i wysokości składek ma służyć temu, aby na kontach płatników składek i ubezpieczonych w ZUS były zapisywane wyłącznie dane zweryfikowane i potwierdzone.
Proces przejęcia pracowników w trybie art. 231 Kodeksu pracy jest już obecnie raportowany do ZUS w dokumentach wyrejestrowujących i zgłoszeniowych. W nowym systemie w jednolitym pliku ubezpieczeniowym dotyczącym wyrejestrowania ubezpieczonego przekazanym przez jednego pracodawcę i zgłoszeniowym przekazanym przez drugiego, znajdzie się informacja o przyczynie związanej z przejęciem pracownika w trybie art. 231 Kp. W tym zakresie nie przewiduje się żadnych zmian.
Dane dotyczące stanu zdrowia ubezpieczonych są danymi wrażliwymi. Uważamy, że osoba niepełnosprawna ma prawo samodzielnie podjąć decyzję, czy chce informować płatnika składek o swojej niepełnosprawności i korzystać z przysługujących jej uprawnień, czy też chce być traktowana jak osoba, która nie ma takiego orzeczenia. Nie będziemy informować pracodawcy o niepełnosprawności pracownika, jeżeli uzyskamy takie dane z innego rejestru. Informację tę zapiszemy natomiast na koncie ubezpieczonego.
Ustawa i akty wykonawcze określają składniki wynagrodzenia i świadczenia, które stanowią podstawę wymiaru składek, i te, które jej nie stanowią. Nie przewidujemy radykalnych zmian w tym zakresie. Będziemy proponować doprecyzowanie przepisów rozporządzenia, aby jednoznacznie wskazywały, jakie składniki nie stanowią podstawy wymiaru składek.
Tak. Określona przez ZUS podstawa wymiaru składek będzie mogła być traktowana jako postawa wpłat na PPK.
Jeżeli pracodawca przekazał pełną informację o przychodach (składnikach wynagrodzenia) postawionych do dyspozycji ubezpieczonego w danym miesiącu i dokonał poprawnej kwalifikacji poszczególnych składników tego przychodu w jednolitym pliku ubezpieczeniowym, to nie powinien się obawiać skutków ewentualnej kontroli. Jeżeli ZUS nieterminowo lub błędnie poinformuje o wysokości należnych składek, to nie będzie to powodowało negatywnych skutków dla pracodawcy.
Obecnie są przygotowywane zmiany przepisów ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych dotyczące zasad finansowania składki na ubezpieczenie zdrowotne. ZUS będzie ustalał składkę zdrowotną według obowiązujących przepisów prawa.
ZUS codziennie księguje dokumenty i wpłaty oraz rozlicza je na kontach płatników składek. Stan rozliczeń jest udostępniany na PUE już następnego dnia, więc na bieżąco. Należy tylko wziąć pod uwagę, że dane z deklaracji rozliczeniowej przekazanej do ZUS w danym dniu uwzględnimy w rozliczeniu z tego dnia, a stan rozliczeń na podstawie tej deklaracji będzie dostępny następnego dnia.
ZUS ustali podstawę wymiaru składek na podstawie informacji o przychodach (składnikach wynagrodzenia) zarówno o stałym, jak i o zmiennym charakterze, które płatnik składek przekaże do 5 dnia roboczego miesiąca następującego po miesiącu, w którym stały się przychodem pracowników.
Jednolity plik ubezpieczeniowy będzie standardowym środkiem do przekazywania danych w komunikacji pomiędzy płatnikami składek a ZUS.
Płatnik składek będzie miał obowiązek przekazać jednolity plik ubezpieczeniowy w zakresie danych zgłoszeniowych w terminie 7 dni od daty powstania stosunku prawnego uzasadniającego objęcie ubezpieczeniami.
Nie przewidujemy, aby dane trzeba było przekazywać osobiście. Tak jak dotychczas będzie można korzystać z pośrednictwa księgowych czy biur rachunkowych. Trzeba tylko przekazać do nas stosowne pełnomocnictwo.
Informację o rozliczeniu przez ZUS i kwocie składek do zapłaty udostępnimy na profilu płatnika na PUE. Będzie można ją zaciągnąć do programu kadrowo-płacowego. Format danych udostępnimy publicznie.
Po wprowadzeniu zmian ZUS będzie sporządzał zgłoszenie płatnika składek na podstawie danych otrzymanych z CEIDG. Interwencja płatnika składek będzie wymagana, jeżeli będzie chciał wybrać podstawę wymiaru składek inną niż domyślnie określoną przez ZUS.
Każdorazowe wyrejestrowanie z ubezpieczeń wymaga złożenia jednolitego pliku ubezpieczeniowego w tym zakresie. Nie przewidujemy, automatycznego wyrejestrowania z powodu upływu terminu, na jaki została zawarta umowa na czas określony. Co najwyżej płatnik może otrzymać z ZUS zapytanie, czy nie należałoby zaktualizować danych dotyczących ubezpieczonego.
Projekt przewiduje założenie profili na PUE wszystkim przedsiębiorcom. Na profilu PUE będą wszystkie informacje z ZUS dla płatników składek. Dla klientów, który mogą mieć trudności z dostępem do internetu, czy też nie posiadają własnego komputera, przewidujemy miejsca z dostępem do PUE w naszych placówkach terenowych.
Dokładnie tak samo jak ma to miejsce teraz. Płatnik składek potrąci zaliczkę na składki (która w zdecydowanej większości powinna być zgodna z ostateczną składką). Nadpłata lub niedopłata zaliczki będzie rozliczona wraz z kolejną wypłatą wynagrodzenia, gdy płatnik otrzyma z ZUS informację o wysokości należnych składek.
W miesiącu, w którym ubezpieczony uzyska przychód, płatnik składek pobierze zaliczkę. W następnym miesiącu ustalimy kwotę składek do zapłaty przez płatnika. Ewentualne rozliczenie nadpłaty lub niedopłaty zaliczki pomiędzy płatnikiem a ubezpieczonym nastąpi przy kolejnej wypłacie wynagrodzenia. Do podobnych sytuacji dochodzi też i teraz (np. przy przekroczeniu trzydziestokrotności lub w sporze o oskładkowanie świadczenia na rzecz pracownika).
Dokumenty ubezpieczeniowe, których wzory obecnie określa minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego i które są generowane przez program „Płatnik”, przestaną obowiązywać. Zostaną zastąpione jednolitym plikiem ubezpieczeniowym.
Obowiązek ustalania schematu podlegania ubezpieczeniom przejmuje na siebie ZUS. Tym samym to my, a nie płatnik składek będzie co miesiąc musiał weryfikować dane, aby ustalić prawidłowo podleganie, wysokość podstawy wymiaru i należne składki. O tych ustaleniach będziemy informować płatników składek.
Nie. Wynagrodzenie to nadal będzie wypłacał pracodawca.
W jednolitym pliku ubezpieczeniowym będą przekazywane informacje o wszystkich składnikach wynagrodzenia wypłaconych w danym miesiącu. Płatnik będzie zaliczkowo obliczał składki finansowane przez ubezpieczonego (łącznie ze składką na ubezpieczenie zdrowotne). Po otrzyma informację z ZUS o wysokości należnych do zapłaty składek, będzie mógł uwzględnić ewentualną nadpłatę lub niedopłatę z ustalonej zaliczki przy ustalaniu należnego wynagrodzenia za następny miesiąc.
Świadectwo pracy trzeba będzie przekazać do ZUS niezwłocznie po jego wydaniu.
Kod zawodu, jaki płatnicy zobowiązani są podawać już teraz w dokumentach zgłoszeniowych, to 6-znakowy kod zgodny z klasyfikacją zawodów i specjalności określoną rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (Dz.U. z 2018 r. poz. 227).
Zmiana sposobu rozliczeń nie spowoduje likwidacji działów kadrowo-płacowych w firmach. Zmieni się tylko zasada i sposób wymiary danych niezbędnych do ustalania obowiązku ubezpieczeń, podstawy wymiaru i wysokości składek pomiędzy płatnikami składek i ZUS.
Serwisy ZUS wykorzystują techniczne (niezbędne) oraz analityczne (opcjonalne) pliki cookies. Możesz zaakceptować wykorzystanie przez nas wszystkich takich plików (przycisk „Przejdź do serwisu”) lub dostosować swoje zgody (przycisk „Zarządzaj opcjami”). Jeśli wybierzesz przycisk „Odrzuć opcjonalne”, będziemy wykorzystywać tylko niezbędne pliki cookies. W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia. Aby to zrobić, kliknij „Ustawienia plików cookies” w stopce.
Te pliki są niezbędne, ponieważ zapewniają pełne i nieprzerwane funkcjonowanie serwisu www.zus.pl. Dlatego są zwolnione z obowiązku uzyskania Twojej zgody na zapisywanie ich na Twoim urządzeniu – na podstawie art. 173 ust. 3 ustawy Prawo telekomunikacyjne. Możesz zablokować techniczne pliki cookies w ustawieniach swojej przeglądarki, ale wtedy nasz serwis może nie działać poprawnie.
Te pliki wykorzystujemy tylko wówczas, jeśli wyrazisz na to zgodę. Pomagają nam mierzyć statystyki odwiedzin serwisu www.zus.pl, stron, jakie na nim odwiedzasz, i tego, czego na nim szukasz. Dzięki temu możemy ulepszać nasz serwis informacyjny.