O nauczycielskie świadczenie kompensacyjne możesz ubiegać się, jeśli bezpośrednio przed zgłoszeniem wniosku pracowałeś jako nauczyciel, wychowawca lub inny pedagog, w następujących placówkach:
Pracę nauczyciela, wychowawcy lub innego pedagoga, wykonywaną w powyższych placówkach, w dalszej części materiału będziemy - dla uproszczenia - określać jako „pracę nauczycielską”.
Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne przysługuje Ci, jeśli spełnisz następujące warunki:
co najmniej 55 lat – do końca 2024 r.,
co najmniej 56 lat – w latach 2025–2026,
co najmniej 57 lat – w latach 2027–2028,
co najmniej 58 lat – w latach 2029–2030,
co najmniej 59 lat – w latach 2031–2032,
co najmniej 55 lat – do końca 2014 r.,
co najmniej 56 lat – w latach 2015–2016,
co najmniej 57 lat – w latach 2017–2018,
co najmniej 58 lat – w latach 2019–2020,
co najmniej 59 lat – w latach 2021–2022,
co najmniej 60 lat – w latach 2023–2024,
co najmniej 61 lat – w latach 2025–2026,
co najmniej 62 lata – w latach 2027–2028,
co najmniej 63 lata – w latach 2029–2030,
co najmniej 64 lata – w latach 2031–2032,
Aby otrzymać nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, musisz przepracować jako nauczyciel co najmniej 20 lat w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć. Nie wliczymy więc do tego stażu okresów pracy nauczycielskiej, którą wykonywałeś np. w 1/3 czy 1/4 obowiązkowego wymiaru zajęć. Jeśli jednak masz takie okresy po 14 listopada 1991 r., wliczymy je do 30-letniego stażu składkowego i nieskładkowego.
Ważne! Do stażu pracy nauczycielskiej nie wliczamy okresów, kiedy nie wykonywałeś takiej pracy, ale pobierałeś wynagrodzenie lub świadczenie z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Nie wliczamy zatem:
Przykład
Pani Joanna złożyła wniosek o świadczenie kompensacyjne w lipcu 2018 r. Przez 20 lat i 9 miesięcy pracowała jako nauczycielka w młodzieżowym ośrodku wychowawczym. W tym czasie łącznie przez 5 miesięcy przebywała na zwolnieniach lekarskich (pobierała wówczas wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy oraz zasiłek chorobowy). Ponadto przez 3 miesiące była na urlopie bezpłatnym, a przez pół roku korzystała z urlopu dla poratowania zdrowia. Do 20-letniego stażu pracy nauczycielskiej nie zaliczyliśmy pani Joannie okresów, w których pobierała świadczenia z tytułu niezdolności do pracy, korzystała z urlopu bezpłatnego oraz z urlopu dla poratowania zdrowia. W związku z tym pani Joanna nie ma 20 lat pracy nauczycielskiej, wymaganych aby przyznać świadczenie kompensacyjne, a tym samym nie przyznaliśmy jej tego świadczenia.
Jeśli chcesz otrzymać nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, musisz rozwiązać stosunek pracyi muszisz to zrobić na swój wniosek. Nawet jeśli zakończysz pracę za porozumieniem stron, ważne jest, żebyś złożył wniosek o rozwiązanie stosunku pracy.
Jeśli Twoja umowa o pracę wygaśnie z powodu upływu okresu, na jaki została zawarta, to spełniony jest warunek rozwiązania stosunku pracy na Twój wniosek.
Prawo do świadczenia kompensacyjnego przysługuje Ci także wtedy, jeśli Twój stosunek pracy zostanie rozwiązany z powodu:
Będziesz miał prawo do tego świadczenia również wtedy, gdy Twój stosunek pracy wygaśnie, ponieważ:
Jeśli pracowałeś w gimnazjum, możesz przejść na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, gdy nie jest możliwe dalsze zatrudnianie Cię z powodu wygaszania kształcenia w gimnazjach.
Oznacza to, że możesz przejść na świadczenie kompensacyjne, gdy Twój stosunek pracy wygasł albo został rozwiązany, bo nie można Cię zatrudnić w roku szkolnym 2017/2018 lub 2018/2019 w związku ze zmianami organizacyjnymi, które powodują wygaszanie kształcenia w gimnazjach.
Jeśli starasz się o świadczenie kompensacyjne, a pracujesz w kilku miejscach, to musisz rozwiązać wszystkie swoje stosunki pracy, bez względu na ich charakter i wymiar czasu pracy.
Jeśli jesteś nauczycielem i jednocześnie pracujesz w innym charakterze, musisz rozwiązać stosunek pracy z dodatkowego zatrudnienia najpóźniej w dniu, w którym rozwiążesz stosunek pracy na stanowisku nauczyciela.
Prawo do świadczenia przysługuje Ci jeśli – po rozwiązaniu stosunku pracy w charakterze nauczyciela, a przed przejściem na to świadczenie – nie wykonujesz żadnej innej pracy ani nie prowadzisz działalności gospodarczej.
Przykład 1
Pani Krystyna złożyła wniosek o świadczenie kompensacyjne w październiku 2017 r. Rozwiązała swój stosunek pracy na stanowisku nauczyciela w szkole za wypowiedzeniem 31 sierpnia 2017 r. Ponadto do 15 września 2017 r. pozostawała w stosunku pracy na pół etatu w firmie zajmującej się tłumaczeniami tekstów. Ten drugi stosunek pracy został rozwiązany już po ustaniu zatrudnienia w szkole, dlatego nie przyznaliśmy pani Krystynie świadczenia kompensacyjnego. Bezpośrednio przed zgłoszeniem wniosku pani Krystyna nie była bowiem nauczycielem.
Przykład 2
Pan Karol jest nauczycielem i zamierza złożyć wniosek o świadczenie kompensacyjne. Jest zatrudniony na pół etatu jako nauczyciel języka polskiego w młodzieżowym ośrodku socjoterapii. Ponadto pozostaje w stosunku pracy nauczycielskiej (w 1/4 wymiaru zajęć) w zakładzie poprawczym oraz ma zawartą umowę o pracę w wydawnictwie (na 1/4 etatu). Pan Karol uzyska prawo do świadczenia kompensacyjnego, jeśli rozwiąże wszystkie stosunki pracy, w których pozostaje, a zatrudnienie w wydawnictwie ustanie nie później niż w dniu, w którym rozwiąże swój stosunek pracy jako nauczyciel.
Świadczenie kompensacyjne jest wynikiem podzielenia:
przez
Do obliczenia świadczenia kompensacyjnego przyjmiemy składki oraz kapitał początkowy wraz z waloryzacjami zapisane na Twoim indywidualnym koncie w ZUS do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje Ci wypłata świadczenia.
Jeśli jesteś członkiem otwartego funduszu emerytalnego (OFE), składki na ubezpieczenie emerytalne zapisane na Twoim koncie w ZUS zwiększymy, przez pomnożenie ich przez wskaźnik korygujący 19,52/12,22.
Wskaźnik ten to stosunek:
do
Ważne! Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne nie może być niższe niż najniższa emerytura.
Gdy przejdziesz na emeryturę, nie obniżymy podstawy obliczenia emerytury o kwoty świadczeń kompensacyjnych, które pobrałeś przed nabyciem emerytury.
Jeśli pracowałeś po przyznaniu nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, to nie ustalimy ponownie wysokości świadczenia. Składki zapisane na Twoim koncie zwiększą Twoją emeryturę ustaloną w wieku powszechnym.
Złóż do nas następujące dokumenty:
Dokumenty złóż najwcześniej 30 dni przed:
Jeżeli złożysz wniosek wcześniej, wydamy decyzję o odmowie prawa do świadczenia. Wskażemy, których warunków nie spełniasz.
Jeżeli złożysz wniosek później, to prawo do świadczenia kompensacyjnego ustalimy Ci od miesiąca złożenia wniosku.
Od decyzji przysługuje odwołanie, które możesz wnieść pisemnie lub ustnie do protokołu, za naszym pośrednictwem, w ciągu miesiąca od dnia doręczenia decyzji.
Postępowanie odwoławcze jest wolne od opłat.
Wniosek możesz wycofać, jednak najpóźniej do dnia uprawomocnienia się decyzji, czyli w ciągu miesiąca od daty doręczenia decyzji.
Prawo do świadczenia kompensacyjnego powstaje w dniu, w którym spełnisz wszystkie warunki, jakich wymagamy, aby przyznać to prawo, jednak nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zgłosisz wniosek o to świadczenie. Jeśli jesteś na zasiłku chorobowym lub świadczeniu rehabilitacyjnym, prawo to powstaje od dnia, w którym przestaniesz pobierać zasiłek lub świadczenie.
Prawo do świadczenia kompensacyjnego ma charakter okresowy i ustaje w dniu:
Wyjątek
Jeśli przed 1 października 2017 r.:
możesz po 30 września 2017 r. zgłosić wniosek o świadczenie kompensacyjne. Uzyskasz wtedy prawo do tego świadczenia do dnia przypadającego przed dniem osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego.
Jeżeli 1 października 2017 r. miałeś już ustalone prawo do świadczenia kompensacyjnego, zachowasz je do dnia, w którym osiągniesz podwyższony wiek emerytalny, chyba że prawo to ustano wcześniej. Wniosek o emeryturę możesz zgłosić także w związku z osiągnięciem obniżonego wieku emerytalnego (co najmniej 60 lat kobieta, 65 lat – mężczyzna). W takim przypadku Twoje prawo do świadczenia kompensacyjnego ustanie w dniu poprzedzającym dzień, w którym uzyskasz prawo do emerytury.
Zawiesimy Twoje prawo do świadczenia kompensacyjnego, jeżeli zaczniesz pracę w placówkach oświatowych wymienionych na wstępie artykułu. Nie ma znaczenia wysokość przychodu, jaki osiągasz, ani rodzaj pracy, jaką wykonujesz.
Jeżeli uzyskasz przychód z innej pracy lub z działalności, to Twoje prawo do świadczenia kompensacyjnego zawiesimy lub zmniejszymy na zasadach przewidzianych dla emerytur i rent.
Od 24 lutego 2022 r. do 31 sierpnia 2024 r. nie zawiesimy Twojego prawa do świadczenia kompensacyjnego jeżeli podejmiesz pracę nauczycielską na stanowisku:
-pomocy nauczyciela dla osób nie będących obywatelami polskimi, podlegających obowiązkowi szkolnemu lub obowiązkowi nauki, które nie znają języka polskiego albo znają go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki,
Do dnia 31 sierpnia 2024 r. nie zawiesimy Twojego prawa do świadczenia kompensacyjnego jezeli podejmiesz pracę na stanowisku:
1) nauczyciela języka polskiego lub nauczyciela prowadzącego dodatkową nauke języka polskiego,
2) nauczyciela innego niż wymieniony w pkt. 1, jeżeli w dniu nawiązania z nauczycielem stosunku pracy do szkoły uczęszcza co najmniej jeden uczeń będący obywatelem Ukrainy, którego pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny.
Dowiedz się więcej o zmniejszaniu lub zawieszaniu świadczeń emerytów, którzy pracują.
Masz prawo do rekompensaty, jeżeli spełniasz łącznie te dwa warunki:
Rekompensata to ustalony indywidualnie dodatek do kapitału początkowego, który uwzględniamy przy obliczaniu emerytury powszechnej.
Dowiedz się więcej z ulotki „Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne” (pdf, 386 kB) oraz z karty usługi.
Ustawa z dnia 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (Dz.U. z 2024 r. poz. 245 )
Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2022 r. poz. 504, z późn. zm.)
Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2022 r. poz. 935, z późn. zm.)
Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2022 r. poz. 655 z późn. zm.)
Ustawa z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. z 2023 r. poz. 103)
Serwisy ZUS wykorzystują techniczne (niezbędne) oraz analityczne (opcjonalne) pliki cookies. Możesz zaakceptować wykorzystanie przez nas wszystkich takich plików (przycisk „Przejdź do serwisu”) lub dostosować swoje zgody (przycisk „Zarządzaj opcjami”). Jeśli wybierzesz przycisk „Odrzuć opcjonalne”, będziemy wykorzystywać tylko niezbędne pliki cookies. W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia. Aby to zrobić, kliknij „Ustawienia plików cookies” w stopce.
Te pliki są niezbędne, ponieważ zapewniają pełne i nieprzerwane funkcjonowanie serwisu www.zus.pl. Dlatego są zwolnione z obowiązku uzyskania Twojej zgody na zapisywanie ich na Twoim urządzeniu – na podstawie art. 173 ust. 3 ustawy Prawo telekomunikacyjne. Możesz zablokować techniczne pliki cookies w ustawieniach swojej przeglądarki, ale wtedy nasz serwis może nie działać poprawnie.
Te pliki wykorzystujemy tylko wówczas, jeśli wyrazisz na to zgodę. Pomagają nam mierzyć statystyki odwiedzin serwisu www.zus.pl, stron, jakie na nim odwiedzasz, i tego, czego na nim szukasz. Dzięki temu możemy ulepszać nasz serwis informacyjny.