Ścieżka nawigacji

Aktualności

Prezes ZUS: wykorzystanie e-usług w ZUS cały czas rośnie

W czwartek (11 lutego) w Warszawie odbył się briefing minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg, prezes ZUS prof. Gertrudy Uścińskiej oraz wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olgi Semeniuk.

briefing minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg, prezes ZUS prof. Gertrudy Uścińskiej oraz wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olgi Semeniuk - panie stoją na tle flag i slajdu z danymi. link do powiekszonego zdjęcia
 

„Wykorzystanie usług elektronicznych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych jest duże i cały czas rośnie. Uruchomiliśmy także e-wizytę, którą w lutym rozszerzyliśmy również o konsultacje w sprawach międzynarodowych w zakresie emerytur i rent” - powiedziała profesor Uścińska.

„Platforma Usług Elektronicznych ZUS stała się jedną z najnowocześniejszych platform i jednocześnie najbardziej obciążonych jeżeli chodzi o wszystkie relacje, transakcje i działania. Liczba profili na PUE przekroczyła 6,2 miliona. Przed okresem pandemii było ich zdecydowanie mniej” – dodała szefowa ZUS.

Zapowiedziała, że poprzez profil na PUE ZUS będzie można załatwiać zdecydowaną większość spraw jeżeli chodzi o płatników składek i o ubezpieczonych.

Prezes ZUS poinformowała, że ZUS pobrał w ubiegłym roku składki na sumę 280 mld zł, a do FUS wpłynęło 181 mld zł - niewiele mniej niż rok wcześniej. Wzrosła liczba ubezpieczonych – było ich 15,5 mln (o 50 tys. więcej niż przed pandemią).

Podczas konferencji prasowej podsumowującej wsparcie w przeciwdziałaniu negatywnym skutkom pandemii minister Maląg wskazywała na "konkretne działania rządu, które przyczyniły się do tego, jak wygląda dzisiaj m.in. rynek pracy". Powołując się na dane Międzynarodowego Funduszu Walutowego mówiła, że sytuacja Polski mimo pandemii wygląda optymistycznie.

Uczestnicząca w spotkaniu wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk mówiła z kolei o subwencjach wypłaconych z Tarczy PFR 2.0 na kwotę ponad 5 mld zł. Podała, że ze wsparcia skorzystało ponad 34 tys. firm, zatrudniających ponad 231 tys. pracowników.