Ścieżka nawigacji

Aktualności

Zbigniew Derdziuk: "wypełniłem swoją misję"

Zbigniew Derdziuk został powołany przez premiera na stanowisko prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w październiku 2009 r. - Po pięciu latach pracy mogę z czystym sumieniem odejść, stąd złożona na ręce pani premier dymisja - mówi Zbigniew Derdziuk i dodaje: - Gdy przychodziłem do ZUS, mówiłem o potrzebie poprawy jakości obsługi klientów. Wszystko, co robiłem jako prezes ZUS, miało na celu właśnie podniesienie satysfakcji milionów naszych klientów. Dziś Zakład to już inna instytucja, niż ta sprzed pięciu lat. Duża w tym zasługa ludzi, z którymi współpracowałem: zarządu, dyrektorów i zespołu pracowników ZUS.

Podstawowym kryterium oceny działalności ZUS w ostatnich latach stała się sprawna obsługa klientów. Stąd wprowadzono w całym Zakładzie jednolite standardy tej obsługi. W 2012 r. ZUS, jako pierwsza instytucja publiczna, uruchomił ogólnopolski e-urząd tj. Platformę Usług Elektronicznych, która dziś ma już blisko 1 mln zarejestrowanych klientów i była dotychczas wielokrotnie nagradzana. W minionych latach sprawnie wdrożono w Zakładzie wiele istotnych społecznie projektów, jak np. drugofilarowe subkonta, wydłużone zasiłki macierzyńskie i zasiłki rodzicielskie, abolicję dla zadłużonych przedsiębiorców. Obecnie Zakład kończy wdrażanie reformy z 2013 r. W marcu, wszystkie środki naszych klientów przeniesione z OFE, zostaną przypisane do indywidualnych kont emerytalnych. Za nami już także pierwsze przesunięcia środków w ramach tzw. suwaka emerytalnego. Przed nami waloryzacja emerytur, do której ZUS jest w pełni przygotowany. Podkreślić należy, że wszystkie te dodatkowe działania Zakład realizował bez zwiększania środków na własną działalność, a biorąc pod uwagę inflację, koszty działalności ZUS spadły.

- Dziś Zakład to nowoczesna instytucja, zarządzana zgodnie z najwyższymi standardami, zaawansowana technologicznie i przede wszystkim przyjazna klientom. Mam nadzieję, że zaufanie do niej w społeczeństwie będzie rosło. ZUS bowiem to emanacja naszego państwa  - mówi Zbigniew Derdziuk.

Wojciech Andrusiewicz
Rzecznik Prasowy ZUS