Ścieżka nawigacji

Edukacja z ZUS - aktualności

Olimpiada czas start!

We wtorek 23 listopada, we wszystkich szkołach ponadpodstawowych, które zgłosiły się do Olimpiady, odbył się jej pierwszy etap. Uczniowie musieli udzielić odpowiedzi na 20 pytań jednokrotnego wyboru. Mieli na to maksymalnie 30 minut. Pytania dotyczyły całego obszaru ubezpieczeń społecznych – od zasiłków po emerytury i zasady rozliczeń z ZUS. Uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy rywalizują w Olimpiadzie, najpierw uczestniczą w projekcie edukacyjnym „Lekcje z ZUS”. Korzystają też z podręcznika, który został opracowany specjalnie na potrzeby tego programu.

O tym, które miejsce zajął uczeń decydowały zdobyte przez niego punkty oraz czas, w jakim rozwiązał test. W niektórych szkołach rywalizacja pomiędzy uczniami była tak wyrównana, że aby wyłonić trzech najlepszych uczniów, którzy od tej pory w dalszych etapach stanowić będą zespół, trzeba było przeprowadzić dogrywki.

Ostatecznie o tym, ile zespołów zakwalifikowało się do II etapu Olimpiady, dowiemy się najpóźniej 17 grudnia 2021 r. Wyniki opublikujemy na stronie zus.pl/edukacja.

Drugi, wojewódzki etap Olimpiady, odbędzie się we wtorek, 11 stycznia 2022 r., w trybie zdalnym.

Już dziś gratulujemy wszystkim uczniom i trzymamy kciuki za zmagania na kolejnym etapie.

Od roku szkolnego 2021/2022 Olimpiada organizowana przez ZUS jest na liście konkursów przedmiotowych Ministerstwa Edukacji i Nauki. To oznacza, że laureaci Olimpiady są zwolnieni z części egzaminu zawodowego w zawodach technik ekonomista i technik rachunkowości. Dodatkowo – dzięki współpracy ZUS z uczelniami – laureaci olimpiady otrzymują indeksy na wybrane kierunki studiów, np. administracyjne, prawne i ekonomiczne.