Ścieżka nawigacji

Festiwal „Stolica Języka Polskiego"

Festiwal „Stolica Języka Polskiego"

Prosty język w Szczebrzeszynie

Jak pisać zrozumiale, zwięźle i elegancko? Tego można było dowiedzieć się od nas podczas Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. Zostaliśmy zaproszeni do udziału w imprezie jako partner edukacyjny.

Miasto znane z wiersza Jana Brzechwy o chrząszczu już po raz piąty stało się stolicą języka polskiego. Dzięki udziałowi znanych literatów, aktorów i dziennikarzy impreza zyskuje coraz większą popularność. W tym roku również ZUS wziął udział w festiwalu, żeby uczyć, jak posługiwać się prostą polszczyzną. Nasi eksperci prowadzili warsztaty dla uczestników imprezy.

ZUS jako jedna z pierwszych instytucji rozpoczął wdrażanie prostego języka. - Do tej pory uprościliśmy wzory formularzy, poradniki i teksty informacyjne w naszym serwisie internetowym. Przed nami kolejny krok, czyli zmiana języka pism i decyzji administracyjnych – zapowiada Barbara Owsiak, wicedyrektor Departamentu Obsługi Klientów w ZUS. Uproszczone formularze i pisma poprawiły komunikację, zostały też dobrze odebrane przez klientów. Również poloniści pozytywnie oceniają nasze działania. - W nowych, lepszych pismach urzędowych jest grzeczność: urząd wita się z nami i żegna z szacunkiem, zwraca się do nas bezpośrednio. Sam pisze o sobie per „my”. Urzędnicy stosują też krótsze zdania – wylicza dr Tomasz Piekot z Pracowni Prostej Polszczyzny Uniwersytetu Wrocławskiego.

Na festiwalu w Szczebrzeszynie dzieliliśmy się swoim doświadczeniem i wiedzą. W naszym namiocie dwa razy dziennie prowadziliśmy warsztaty z prostego języka, które gromadziły wielu uczestników.

Festiwal był też miejscem wymiany doświadczeń z innymi instytucjami, które z myślą o odbiorcach upraszczają swój język. Samorządowcy, bankowcy, pracownicy ZUS i administracji skarbowej dzielili się dobrymi praktykami podczas dyskusji panelowych.

Na naszym stoisku nie tylko rozmawialiśmy o kwestiach językowych, lecz także służyliśmy radą z zakresu ubezpieczeń społecznych i świadczeń. Chętnym osobom zakładaliśmy profile na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Prezentowaliśmy też nasze aktualne wydawnictwa – pisane oczywiście prostym językiem.

 

 

5–10 sierpnia 2019 r. Szczebrzeszyn, ul. Zamojska 70

11 sierpnia 2019 r. Zamość, Rynek Wodny

Zakład Ubezpieczeń Społecznych – partner edukacyjny

Prosto z ZUS: Prosto o ubezpieczeniach społecznych – porady ekspertów ZUS i warsztaty językowe

Festiwal „Stolica Języka Polskiego” to wydarzenie, które co roku skupia pisarzy, aktorów, dziennikarzy, ludzi kultury, sztuki i entuzjastów literatury. Cieszy się ogromnym uznaniem i przyciąga coraz liczniejszą publiczność. Ważnym aspektem wydarzenia jest też troska o ochronę poprawnej polszczyzny i jej popularyzacja. prosty język w obrazkach - link do powiększenia

Jesteśmy jedną z pionierskich instytucji we wprowadzaniu prostego języka w administracji państwowej. Oprócz zrozumiałości treści i jasności przekazu zależy nam również na tym, aby informacje, które kierujemy do naszych klientów, były zgodne z zasadami poprawnej polszczyzny.

Dlatego jako partner edukacyjny festiwalu będziemy w tym roku wyjaśniać, informować, edukować i prowadzić warsztaty z prostego języka.

Zapraszamy do Szczebrzeszyna i Zamościa! Dowiesz się:

  • jakie świadczenia z ZUS możesz uzyskać, gdy jesteś ubezpieczony,
  • jak wyjechać z ZUS do sanatorium,
  • z jakich ulg możesz skorzystać jako przedsiębiorca i co się z tym wiąże,
  • jakie informacje o swoim koncie w ZUS znajdziesz w liście z ZUS.

Będziesz również mieć szansę założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) i wziąć udział w warsztatach językowych.

Dla najmłodszych zorganizujemy specjalny kącik zabaw, aby rodzice mogli swobodnie z nami porozmawiać.

Szczegółowy program Festiwalu „Stolica Języka Polskiego” znajdziecie na stronie internetowej wydarzenia.

Wszystkie aktualności możecie też śledzić na Facebooku.

Prosto z ZUS: „Warsztaty z językiem”

Kulą w płot czy w samo sedno? Poćwiczymy to, jak przekształcać skomplikowany język oficjalny, by stał się zrozumiałym językiem użytkowym. Warsztaty przeprowadzą trenerzy prostego języka z ZUS, którzy od 2 lat upraszczają komunikację tej instytucji z obywatelami. prosty język - link do powiększonej grafiki

Zapraszamy do namiotu ZUS na terenie miasteczka festiwalowego. „Warsztaty z językiem” odbywają się codziennie od 5 do 10 sierpnia o 10.30 oraz o 14.15.

Zapraszamy też na panele dyskusyjne „Rozmowy o języku: prosty język w życiu publicznym”, które odbędą się 5 i 6 sierpnia.

Skąd prosty język w ZUS

Od kilku lat docierały do nas informacje, że nasi klienci nie zawsze rozumieją pisma, które do nich wysyłamy. Zachęceni do pracy nad komunikacją w ZUS przez panią prof. Gertrudę Uścińską, prezes ZUS, poprosiliśmy o pomoc badaczy z Pracowni Prostej Polszczyzny Uniwersytetu Wrocławskiego.

Prosty język to standard komunikacji – zbiór zasad, które pozwalają autorom dokładnie kontrolować tekst. Zasady te dotyczą wielu aspektów komunikacji, m.in.: prosty język grafika - link do większego obrazka

  • kompozycji,
  • budowy zdań,
  • doboru słów,
  • warstwy wizualnej tekstu.

10 zasad prostego języka w ZUS

prosty język - konkretny adresat - link do większej grafiki

1. Zaczynaj od informacji najważniejszej dla odbiorcy.

prosty język - zwroty bezpośrednie - link do powiększonej grafiki

2. Do czytelnika zwracaj się bezpośrednio.

prosty język - nawigacja ze śródtytułów - link do powiększonego obrazka

3. Przygotuj klarowną nawigację ze śródtytułów.

Prosty język - wyliczenia w tekście - link do powiększonej grafiki

4. Wykorzystaj każdą okazję, by wprowadzić do tekstu wyliczenia.

prosty jezyk - krótkie zdania - link do powiększonego obrazka

5. Pisz krótką i rytmiczną frazą.

prosty język - proste zdania - link do powiększonego obrazka

6. Unikaj rozwlekłości (wielosłowia).

prosty język - przeszkadzajki - link do powiększonej grafiki

7. Zapomnij o gramatycznych przeszkadzajkach.

prosty język - o przepisach własnym językiem - link do powiększonego obrazka

8. Przepisy opowiadaj własnym językiem.

prosty język - pisz my - link do powiększenia grafiki

9. Jako ZUS pisz per „my”.

prosty język - podniosły ton - link do powiększonej grafiki

10. Wystrzegaj się podniosłego lub nieprzyjaznego tonu.