Ścieżka nawigacji

Okno transferowe 2024 r.

Okno transferowe 2024 r.

Od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 r. ZUS otwiera kolejne okno transferowe. Po raz kolejny możesz zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Jaki jest podział składki emerytalnej i czego dotyczy decyzja w oknie transferowym

Osoba ubezpieczona w ZUS, której składka emerytalna w wysokości 19,52 proc. jest dzielona na I i II filar, może zdecydować, czy część jej składki w wysokości 2,92 proc. podstawy wymiaru (wynagrodzenia) ma być:

  • zapisana na jej subkonto w ZUS

okno transefrowe ofe z subkontem

  • albo przekazana na jej rachunek w otwartym funduszu emerytalnym

okno transferowe ofe 2024

W jaki sposób poinformujesz nas o swojej decyzji, gdzie powinna trafić część Twojej składki emerytalnej – na subkonto czy do OFE

Aby poinformować nas o swojej decyzji, przekaż nam wypełnione „Oświadczenie o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych” ZUS-US-OFE-03. Możesz to zrobić od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 r.

Gdzie znajdziesz wzór oświadczenia

Formularz o symbolu ZUS-US-OFE-03 udostępniliśmy:

Jak możesz przekazać nam oświadczenie

Oświadczenie możesz dostarczyć nam:

Ważne!

  1. Nie składasz oświadczenia, jeśli:
  •  nie chcesz zmieniać decyzji, którą podjąłeś w poprzednim oknie transferowym,
  •  osiągniesz powszechny wiek emerytalny za 10 lat lub wcześniej.

Zgodnie z przepisami dla osób, które są w wieku o 10 lat niższym od wieku emerytalnego, uruchamiamy „suwak bezpieczeństwa”. Oznacza to, że ZUS nie przekazuje składek do OFE, a OFE stopniowo przekazuje środki do ZUS, które zapisujemy na subkoncie.

  1. Jeśli dotychczas nie byłeś członkiem żadnego OFE, a chcesz, aby część Twojej składki była  przekazywana na rachunek do wybranego OFE, to w ciągu 4 miesięcy od złożenia oświadczenia powinieneś zawrzeć umowę pierwszorazową z otwartym funduszem emerytalnym, który wybierzesz.

Zachęcamy Cię do kontaktu z nami: