Ścieżka nawigacji

Edukacja z ZUS - aktualności

Zacięta rywalizacja nastoletnich ekspertów od ubezpieczeń społecznych

W warunkach pandemii zmagania 312 zespołów ze szkół ponadpodstawowych rozsianych po całej Polsce odbyły się w formule on-line. Olimpijczycy w piątkowe (19 marca) przedpołudnie punktualnie o godzinie 10.00 zalogowali się do systemu, w którym wypełniali test. Zespoły miały pół godziny na udzielenie odpowiedzi na 25 pytań. Dotyczyły one kwestii składkowych, prowadzenia działalności gospodarczej i wynikających z tego obowiązków ubezpieczeniowych, prawa do świadczeń, miejsca ZUS w systemie zabezpieczenia społecznego, historii ubezpieczeń społecznych. Test był wielokrotnego wyboru. W niektórych pytaniach tylko jedna odpowiedź była prawidłowa, ale było i takie, w którym wszystkie odpowiedzi były poprawne. Wstępne wyniki 2 etapu konkursu ogłoszone zostaną dziś na stronie zus.pl/edukacja, a finalistów poznamy do 1 kwietnia.

To siódma edycja olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Od roku szkolnego 2021/2022 olimpiada organizowana przez ZUS jest na liście konkursów przedmiotowych Ministerstwa Edukacji i Nauki. To oznacza, że laureaci Olimpiady są zwolnieni z części egzaminu zawodowego w zawodach technik ekonomista i technik rachunkowości. Dodatkowo – dzięki współpracy ZUS z uczelniami – laureaci olimpiady otrzymują indeksy na wybrane kierunki np. administracyjne, prawne i ekonomiczne.

Uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy rywalizują w olimpiadzie, najpierw uczestniczą w autorskim programie edukacyjnym „Lekcje z ZUS”. Każdego roku bierze w nich udział do 30 tysięcy uczniów z ponad tysiąca szkół.