Ścieżka nawigacji

Aktualności

281 tys. przedsiębiorców skorzysta z małego ZUS plus

Mały ZUS plus to rozwiązanie, które uzależnia wysokość składki na ubezpieczenie społeczne od uzyskiwanego przez przedsiębiorcę dochodu. Do ulgi można było zgłaszać się od 1 lutego do 2 marca. Automatycznie objęła ona też wcześniej korzystających z Małego ZUS-u.

Składki na mały ZUS plus oblicza się od połowy przeciętnego miesięcznego dochodu z poprzedniego roku. Wszystko zależy od konkretnego przypadku, jednak średnia oszczędność na składkach w porównaniu do standardowych zasad, to około 500 zł miesięcznie.

 minister rozwoju Jadwiga Emilewicz i prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska

- Mały ZUS plus to kolejna ulga, która ułatwia prowadzenie biznesu na niewielką skalę. Jednak opłacanie niższych składek wpływa na wysokość świadczeń z ubezpieczeń społecznych, dlatego przedsiębiorca z rozwagą powinien korzystać z ulgi - przypomina prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

- W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych mamy 281 tys. przedsiębiorców, którzy złożyli wnioski do małego ZUS plus - wskazała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Dodała, że w każdym kolejnym roku termin zgłaszania się do tej ulgi będzie upływał z końcem stycznia.