Ścieżka nawigacji

Aktualności

Prezes ZUS: łączna kwota umorzeń składek to 7,3 mld zł. Wypłaciliśmy 2,7 mld zł postojowego

W ramach Tarczy Antykryzysowej od 1 kwietnia ZUS przyjął ponad 3,7 mln wniosków. Najwięcej wniosków dotyczy zwolnienia z obowiązku opłacania składek i świadczenia postojowego.

ZUS obsłużył wnioski o zwolnienie z opłacania składek:

  • za marzec – w liczbie ponad 1,5 mln na kwotę ponad 3,9 mld zł,
  • za kwiecień – w liczbie ponad 1,7 mln na kwotę ponad 3,4 mld zł.

Najwyższe kwoty z tytułu zwolnień ze składek dotyczą oddziałów ZUS w województwach mazowieckim, śląskim i wielkopolskim.

„Przedsiębiorcy otrzymali już informację, że są zwolnieni ze składek. Ten okres jest brany pod uwagę przy ustalaniu prawa do świadczenia, w przyszłości ustalania emerytury, a także prawa do opieki zdrowotnej” – podkreśliła prof. Uścińska.

Z kolei z tytułu świadczeń postojowych wypłacono już w całym kraju ponad 2,7 mld zł. Najwięcej takich świadczeń wypłacanych jest przez ZUS na terenie Mazowsza i Śląska.

Zakład cały czas wspiera i informuje swoich klientów w sprawach wynikających z obowiązującego stanu epidemii. Od 18 marca pracownicy Centrum Obsługi Telefonicznej i specjalnych infolinii ZUS obsłużyli 666 tys. połączeń w sprawach: dodatkowych zasiłków opiekuńczych, świadczeń z tytułu kwarantanny, wsparcia z ZUS w ramach Tarczy Antykryzysowej. Poza tym w innych tematach konsultanci przeprowadzili 767 tys. rozmów. ZUS obsłużył również 455 tys. maili od klientów.

ZUS zachęca też do kontaktu elektronicznego.

„Zanotowaliśmy znaczne zainteresowanie naszych klientów korzystaniem z Platformy Usług Elektronicznych. Od marca do końca maja przybyło 0,5 mln profili klientów na portalu PUE ZUS. Obecnie jest ich ponad 4,1 mln” – zaznaczyła prof. Uścińska