Ścieżka nawigacji

Aktualności

Prezes ZUS na Naradzie Ambasadorów: „Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest filarem państwa”

Szefowa ZUS wygłosiła referat na tegorocznej Naradzie Ambasadorów w Warszawie. Mówiła m.in. o sytuacji Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS). – Pobrane składki na FUS pokryły 85 proc. wydatków na świadczenia w 2022 roku. ZUS zapewnia ochronę socjalną 8,5 mln emerytów i rencistów, wypłaca rocznie 5 mln zasiłków, a także świadczenia dla rodzin na 6,5 mln dzieci – podkreśliła.

prezes ZUS na naradzie ambasadorów

Prezes ZUS zwróciła uwagę, że ZUS jest jedną z największych instytucji publicznych w Polsce, która obsługuje blisko 38 mln klientów. – Przyczyniamy się do zapewnienia bezpieczeństwa socjalnego obywateli oraz stabilności finansów publicznych – dodała.

Odniosła się również do rozbudowy Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. – PUE ZUS obsługuje 11 mln profili klientów. Jest tam dostępnych 150 różnych wniosków elektronicznych. Przyjęliśmy już blisko 130 mln e-ZLA, wymieniamy też dziesiątki milionów automatycznych zapytań i odpowiedzi z innymi instytucjami publicznymi – mówiła.

Szefowa ZUS wspomniała również o kryzysie migracyjnym z punktu widzenia ZUS. – Polska błyskawicznie podjęła różne działania związane z przyjęciem uchodźców z Ukrainy, którzy masowo napływali do nas w poszukiwaniu schronienia przed atakiem militarnym Rosji na ich kraj. Bardzo szybko wdrożyliśmy przepisy o ochronie tymczasowej, przyjmując specjalne i nowoczesne rozwiązania prawne dla obywateli Ukrainy. Dzięki rejestrom Straży Granicznej, rejestrowi PESEL i usłudze profilu zaufanego mogą oni szybko skorzystać z uprawnień w ubezpieczeniach społecznych, pomocy społecznej, ochronie zdrowia czy na rynku pracy – dodała profesor Uścińska.