Ścieżka nawigacji

Aktualności

ZUS jedną z pierwszych instytucji, która wdrożyła unijny system elektronicznej wymiany informacji dotyczących zabezpieczenia społecznego

– Zakład Ubezpieczeń Społecznych realizuje ważne zadanie, które polega na poświadczaniu ustawodawstwa właściwego między innymi dla osób delegowanych do innego państwa Unii Europejskiej. W 2021 roku wydaliśmy 677 tys. zaświadczeń A1, a w I połowie 2022 roku – 357 tys. takich zaświadczeń. Przykładamy wagę do tego, aby zaświadczenia A1, które wystawia ZUS, cechowały się wiarygodnością. Nasze dobre praktyki służą pomyślnej i rzetelnej współpracy z innymi państwami członkowskimi UE – mówiła prof. Uścińska.

Zaznaczyła, że ZUS był jedną z pierwszych instytucji, która wprowadziła system EESSI. Dodała również, że od 1 kwietnia tego roku w pełni zelektronizowaliśmy proces wydawania zaświadczeń A1. Udostępniliśmy także wygodne narzędzie online do weryfikacji autentyczności zaświadczenia A1, z którego mogą korzystać na przykład inspektorzy z innych państw członkowskich.