Poradniki
Poradniki
Poradniki
-
17 czerwca 2016
Pobierz " Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością " (pdf, 2349 kB)Świat ludzi sprawnych często nie rozumie, ale też nie wie, na jakie pułapki może trafić w świecie ludzi niepełnosprawnych. Podpowiadamy zatem, jak możecie prosto i łatwo nawiązać aktywny kontakt, a nawet zrobić więcej. Współistnieć lub współdziałać w różnego rodzaju życiowych sytuacjach. -
20 sierpnia 2015
Pobierz " Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu społecznym, kiedy zmieniamy miejsce pobytu, pracy lub zamieszkania w obrębie państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii (2015) " (pdf, 646 kB)Swobodny przepływ osób to podstawowa zasada ustanowiona przez Traktat Unii Europejskiej. Możliwość swobodnego przemieszczania się w obrębie wielu państw może powodować trudności w różnych sferach życia, a zwłaszcza w korzystaniu z uprawnień w zakresie zabezpieczenia społecznego. Wynika to z tego, że każde z państw UE, EOG oraz Szwajcaria posiada swój własny system zabezpieczenia społecznego. Każde państwo może swobodnie decydować o tym, jakie świadczenia, na jakich warunkach i w jakiej wysokości są przyznawane, a także jakie składki na ubezpieczenie społeczne należy opłacać. Nie ma jednego wspólnego „europejskiego” systemu zabezpieczenia społecznego. -
27 listopada 2014
Pobierz " Świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa dla osób prowadzących działalność pozarolniczą " (pdf, 384 kB)Świadczenia te przysługują wszystkim osobom objętym ubezpieczeniem społecznym w razie choroby i macierzyństwa, zwanym ubezpieczeniem chorobowym. Do kręgu tych osób zalicza się m.in. osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym jako prowadzące działalność pozarolniczą oraz osoby z nimi współpracujące.
-
30 grudnia 2013
Pobierz " Praktyczny poradnik: Ustawodawstwo mające zastosowanie do pracowników w Unii Europejskiej (UE), Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG) i Szwajcarii (przewodnik dotyczący delegowania pracowników " (pdf, 4144 kB)Zgodnie z art. 76 rozporządzenia 883/20041 państwa członkowskie powinny porozumiewać się między sobą oraz propagować wymianę doświadczeń i najlepszych praktyk administracyjnych, aby ułatwić jednolite stosowanie unijnego prawa.
Celem niniejszego poradnika jest zapewnienie odpowiedniego narzędzia na różnych poziomach praktycznych i administracyjnych zaangażowanych we wdrażanie unijnych przepisów i służyć pomocą instytucjom, pracodawcom i obywatelom w ustaleniu właściwego państwa członkowskiego, którego ustawodawstwo ma zastosowanie w danej sytuacji.
-
17 listopada 2011
Pobierz " W którym kraju możesz być ubezpieczony. Informator dla osób wykonujących pracę w krajach UE, EOG i Szwajcarii (2011) " (pdf, 225 kB)Każde z państw członkowskich Unii Europejskiej (UE), Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) oraz Szwajcaria stosuje własne przepisy z zakresu zabezpieczenia społecznego. Zasady określające w jaki sposób ustalane jest państwo, w którym pracownik lub osoba prowadząca działalność na własny rachunek powinna być zgłoszona do ubezpieczeń społecznych, wynikają z prawa wspólnotowego.
Niniejszy informator zawiera podstawowe kryteria pozwalające na określenie, w którym państwie osoba wykonująca pracę w krajach UE, EOG i Szwajcarii powinna być zgłoszona do ubezpieczeń społecznych.
-
1 lipca 2007
Pobierz " Szczególne zasady finansowania, rozliczania i opłacania składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych " (pdf, 403 kB)Podane w niniejszym poradniku zasady finansowania składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych mogą być stosowane jedynie do składek rozliczanych w dokumentach składanych za okres do grudnia 2007 r.
Szczegółowe informacje, w tym dotyczące m. in. możliwości późniejszego korygowania dokumentów z uwzględnieniem dotychczasowych zasad finansowania składek znajdują się w wyjaśnieniach Nowe zasady rozliczania i opłacania składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych
-
3 marca 2003
Pobierz " Składniki przychodu pracowników podlegające wliczeniu do podstawy wymiaru świadczeń emerytalno-rentowych oraz kapitału początkowego " (pdf, 500 kB)Według stanu prawnego obowiązującego do 31 grudnia 1998 r.