Ścieżka nawigacji

Aktualności

ZUS pozytywnie rozpatrzył pierwsze wnioski z tarczy antykryzysowej

Pierwsze 15 osób samozatrudnionych, w tym 3 przedsiębiorców, którzy rozliczają się w formie karty podatkowej i korzystają ze zwolnienia z podatku VAT, może spodziewać się wpływu na konta świadczenia postojowego w połowie miesiąca.

Zawarte w ich wnioskach oświadczenia potwierdzają, że przedsiębiorcy spełnili warunki do wypłaty świadczenia – ich przychody spadły o co najmniej 15 proc. i w marcu były niższe od 15 595,74 zł.

„Świadczenia postojowe zostaną przekazane na wskazane rachunki bankowe w planowanym terminie wypłaty świadczeń, tj. 15 kwietnia. Byli to przedsiębiorcy z Warszawy” – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jak dodaje, ZUS wyraził także pierwsze zgody na odroczenie terminu zapłaty składek. Dzięki przepisom Tarczy Antykryzysowej firmy nie zapłacą opłaty prolongacyjnej. Wnioski pochodziły od płatników z całej Polski: Białegostoku, Sosnowca, Krakowa, Tomaszowa Mazowieckiego, Warszawy, Poznania i Szczecina.

Jeśli chodzi o zwolnienie z opłacania składek, nastąpi ono po terminie składania dokumentów rozliczeniowych za marzec, tj. po 15 kwietnia br.

Wnioski o zwolnienie ze składek, odroczenie terminu ich zapłaty, rozłożenie zaległości składkowej na raty oraz wnioski o świadczenia postojowe można przekazać:

W przypadku pytań lub wątpliwości można skorzystać z pomocy telefonicznej. Konsultanci ZUS są dostępni:

  • w dni robocze (pn.-pt.) w godzinach 7-18 pod numerem ogólnopolskiej infolinii 22 560 16 00 – należy wybrać „0” (połączenie z konsultantem Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS), a następnie wybrać temat rozmowy 7 - wsparcie dla przedsiębiorców.
  • w dni robocze (pn.- pt.) w godzinach 7 - 15 pod specjalnymi numerami telefonu 22 290 87 02 i 22 290 87 03.