Ścieżka nawigacji

Aktualności

Emeryci i renciści korzystają z mLegitymacji

Od stycznia 2023 r. ZUS wydaje legitymacje emeryta-rencisty w formie elektronicznej. Z mLegitymacja można korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. na smartfonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mObywatel. Wystarczy w niej wybrać opcję „Dodaj dokument” i na wyświetlonej liście dokumentów wskazać „Legitymacja emeryta-rencisty”.

– Elektroniczną wersję mLegitymacji pobierają nie tylko osoby, które przeszły na emeryturę w styczniu. Korzystają z niej również ci, którzy mają tradycyjną plastikową legitymację. To pokazuje, że wprowadzenie tego typu nowoczesnych rozwiązań wśród emerytów i rencistów to dobry krok – powiedziała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

ZUS wystawił elektroniczną wersję legitymacji również wtedy, gdy emeryt-rencista posiadał już legitymację w formie plastikowej karty identyfikacyjnej. Tradycyjna legitymacja pozostaje aktualna zgodnie z terminem jej ważności. Posiadacz obu wersji może używać ich zamiennie, zgodnie ze swoimi osobistymi preferencjami. 

- mLegitymacja działa tak, jak tradycyjny dokument. Pokazując ją na ekranie smartfona, osoba uprawniona potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą i skorzysta z ulg i uprawnień jej przysługujących – podkreśla szefowa ZUS.

Więcej informacji o mLegitymacji emeryta-rencisty.