Ścieżka nawigacji

Aktualności

Prezes ZUS w prestiżowym rankingu najbardziej wpływowych prawników

"DGP" po raz kolejny publikuje zestawienie 50 najbardziej wpływowych prawników w kraju. Tak jak w poprzednich edycjach, o miejscu w rankingu decydowały dokonania osób z dyplomem prawa, które oceniała redakcja gazety.

"Z powodu pandemii zarządzana przez Gertrudę Uścińską instytucja okazała się jedną z kluczowych w minimalizowaniu ekonomicznych skutków koronawirusa. ZUS był odpowiedzialny za zwolnienia z opłacania składek, wypłatę postojowego dla osób samozatrudnionych, wypłacanie świadczeń dla osób, które znalazły się w kwarantannie lub izolacji" - wskazała redakcja "DGP".

Autorzy rankingu podkreślają, że ZUS był jedną z najbardziej efektywnych instytucji w udzieleniu pomocy obywatelom i przedsiębiorstwom szczególnie dotkniętym skutkami pandemii.

„Przy okazji musiał się w dużej mierze przestawić na pracę zdalną, wprowadzone zostały nawet zdalne wizyty w urzędzie. W tym instytucja prezes Uścińskiej była pierwsza" - czytamy w uzasadnieniu.

Jak wskazano, pandemia pokazała także, jak ważne jest zelektronizowane usług. "Mimo gospodarczych turbulencji na koniec 2020 r. w rejestrach ZUS było o 50 tys. więcej zarówno płatników, jak i ubezpieczonych niż w lutym 2020 r., czyli przed początkiem lockdownu. To pokazuje, że podejmowane działania okazały się w dużej części skuteczne" - napisali autorzy rankingu.

"Jak podaje prezes Uścińska, na zwolnienia ze składek, dodatkowe świadczenia postojowe i wzrost wypłaty zasiłków chorobowych i opiekuńczych ZUS wydał 30 mld zł. Mimo to udało się zakończyć rok z pobraną składką o około 1 mld zł niższą niż w 2019 r." - zauważa "DGP".

Zachęcamy do zapoznania się podsumowaniem działań ZUS w 2020 r.